top of page

Pillshaming arba gėdinimas dėl vaistų

2024 m. rugsėjo 2 d.

8 min read

4

305

1

Mažiau nervuokis ir nereikės tau tų tablečių.

O kodėl tu geri vaistus? Nebandei geriau eiti sportuoti?

Nebijai, kad priprasi?


Ar teko girdėti šiuos klausimus? Jei taip, jūs tikriausiai patyrėte pillshaming'ą.


Pill shaming


Tai plačiai paplitęs pasaulinis reiškinys, susijęs su psichikos sveikatos stigma. Lietuvoje tai itin gajus reiškinys, tačiau oficialaus visuotinai priimto termino dar neradau. Tad paprastumo dėlei šiame tekste vadinsiu šį reiškinį tiesiog gėdinimu dėl vaistų, o tai darančius žmones – gėdintojais dėl vaistų. 


Daugiau apie pill shaming reiškinį čia:


Nors, PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) duomenimis, depresija žmonės serga dažniau nei astma, tačiau bent man neteko susidurti su situacija, kai astmos priepuolio metu žmogus būtų gėdinamas, jog naudoja inhaliatorių.


Tu nesipurkšk tos chemijos, geriau nueik į jogą.


(Žmogus meta inhaliatorių ant žemės, atlieka kelias asanas ir žiūrinčio žemyn šuns pozoje uždūsta).


Apie gėdą


Gėda yra labai stipri ir nemaloni emocija, susijusi su morale, o tiksliau, moralinių normų nesilaikymu. Moralės normos skirtingais laikmečiais keičiasi, tad vis skirtingi įvykiai įjungia šį jausmą. 


Įdedu paveiksliuką, kuriame pažymėjau, kur smegenyse yra ta vieta, atsakinga už jūsų gėdą 👇



Vilius Ogenskas apie gėdą ir smegenis

Ši smegenų dalis priklauso limbinei sistemai (driežo smegenims), todėl yra glaudžiai susijusi su fizinėmis kūno reakcijomis.


Sugėdintas asmuo intuityviai sureaguoja visu kūnu, ir reikalingos didelės sąmoningos pastangos, kad gėdos jausmas būtų numalšintas.


Kiekvieno žmogaus smegenys yra individualiai išsivysčiusios, tad ir gėdos jausmas jaučiamas kiek skirtingai. Todėl ne kiekvienas žmogus gėdą jaučia vienodai stipriai. Pavyzdžiui, jei yra įgimtas šios vietos defektas arba traumos metu pažeidžiamos smegenys, gėdos jausmas gali sumažėti arba visai išnykti. Ir priešingai – jei ši vieta smegenyse labai aktyvi, gėdos jausmas yra be proto stiprus.


Gėdos jausmą sustiprina vaikystės patirtys


Kenksminga, bet labai labai dažnai naudojama (manau, atpažinsite ir save, ir savo tėvus) vaikų auklėjimo priemonė yra gėdinimas. Gėdinant vaiką, kurio smegenys dar tik formuojasi, nuolat dirginama ši smegenų dalis užfiksuojama kaip itin svarbi ir lieka aktyvi suaugusiame amžiuje. Ji super veiksminga, nes gėda susijusi su kūno reakcijomis – pakyla kraujospūdis, išrausta veidas, išpila prakaitas, žmogus vengia žiūrėti į akis, dažnai nusuka žvilgsnį žemyn.


Organizmas patiria didelį stresą, nes iškyla grėsmė gyvybei – jeigu taip elgiesi, vadinasi, būsi išmestas iš bendruomenės, o akmens amžiaus laikais tai reikštų galimą mirtį.


Dėl to gėdinimas ir yra itin veiksmingas.


Todėl kartais nekaltai atrodantis komentaras besiformuojančiam vaikui – Turėtų būti gėda, jog išsitepliojai kelnes – gali būti traumuojanti patirtis, po kurios jis visą gyvenimą nešios tik kareiviškas purvą maskuojančias kelnes ar bijos atsisėsti ant suoliuko gatvėje.


Suaugusieji iš vaikystės atsineša didelį bagažą įvairių patirčių, o gėdinimo patirtys būtų tas didžiulis lagaminas, kuris dažnai net netilptų į rankinio bagažo skyrelį. Taip vaizdžiai tariant.


Kaip atrodo gėdinimas dėl vaistų?


Gėdinimas dėl vaistų atrodo maždaug taip:


Kas nors, niekaip nesusijęs su psichikos sveikatos paslaugomis (arba susijęs, tačiau yra nekompetentingas medikamentinio gydymo klausimu), pasako savo nekaltą nuomonę, jog tau vaistai nereikalingi, tiesiog esi tinginys, gali daugiau sportuoti ir sveikiau valgyti. 


Medikamentus vartojantis žmogus pajaučia didelę grėsmę būti atstumtas, nepriimtas ir labai greitai gali regresuoti, nors simptomai jau buvo iš dalies suvaldyti.


Kas taip bjauriai gali elgtis? – klausiate.


Atsakau.


Dažniausiai tai dviejų tipų žmonės, kurie priklauso vienai ar kitai kategorijai. Kartais priklauso abiems.


Kaip atrodo gėdintojai?


Gėdintojai natūralistai


Jie sako, kad reikia daugiau saulės, jogos, daugiau bananų ir gryno oro.


Žiūrėk į viską pozityviai, ir viskas bus pozityvu!


Dažniausiai tai žmonės, kurių niekas neklausė jų nuomonės, o tokių gėdintojų sakiniai prasideda "Jeigu tu tik… (daugiau sportuotum, miegotum, vengtum cukraus ir t. t.)".


Jei darytum viską kaip reikia, tai nesirgtum.


Tačiau iš tikro tai ne apie piliules, o apie kančios netoleravimą. Tai baimė šešėlio ir tamsos, nepripažinimas ar nenoras pripažinti, kad ne viskas pasaulyje yra gražu ir saulėta, o egzistuoja ir problemos, ir skausmas, ir kančia. Tai tiesiog negebėjimas priimti realybės ir neigimas, jog net ir man pačiam gali nutikti kažkas blogo. 


Negali, nes valgau pakankamai mėlynių ir avokadų ir einu į jogą 10 kartų per savaitę, vadinasi, visada būsiu jaunas, gražus ir sveikas ir išvengsiu bet kokios kančios, – galvoja, o kartais ir nuoširdžiai tiki jūsų pašnekovas.


Negebėjimas priimti tiesos ir realybės įjungia neigimą kaip gynybos mechanizmą, ir taip pereinama prie aukos puolimo (blaming the victim):

Pats kaltas, jog susirgai. Pats kaltas, jog tave apvogė. Pats kaltas, jog tave išprievartavo. 


Antisistemikai


Tai žmonės, patys kenčiantys nuo paranoidinio tipo asmenybės sutrikimo, arba žmonės, kurie pasaulio kančią permeta psichiatrų ir kitų sistemos atstovų atsakomybei.


Tai kovotojai už tiesą, žinantys visų pasaulio problemų sprendimus, dažnai tiki galintys sutvarkyti finansų krizes, badą, nelygybę, tačiau realybėje negeba susitvarkyti savo spintos.


Jie vartoja tokias frazes:

Man nereikėjo tablečių, vadinasi, ir tau nereikia. 

Vaistai turi daug šalutinių poveikių. Pagalvok, ką darai su savo kūnu. Tu avis.

Psichiatrai nupirkti BigFarmos ir dėl to prirašė tablečių, kad būtum amžinas klientas.


Dėl išsivysčiusiose pasaulio šalyse vyraujančios medicininės ir teisinės sistemos, kuri skatina ir kartais net verčia vartoti medikamentus (priverstinis gydymas nepakaltinamiems žmonėms teismo sprendimu), gėdinimas atrodo kaip puiki galimybė kovoti prieš sistemą, jausmas, jog esi geresnis, buvimas protingesniu ir teisingesniu žmogumi, tuo herojumi, kuriuo kiti didžiuojasi ir žavisi, Robinu Hudu ar Tadu Blinda. 


Medikamentinio gydymo pliusai ir minusai


Vadovaujantis tiek tarptautinėmis gydymo rekomendacijomis, tiek ir mano bei kolegų nuomone ir patirtimi, veiksmingiausias yra kompleksinis gydymas. Va